Hızlı Menu

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

ISO 17025 STANDARDI NEDİR ISO 17025 LABORATUVAR AKREDİTASYON BELGESİ NEDİR?

ISO 17025 Standardı Nedir ?

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Standardı Uluslar arası bir akreditasyon yani yetkilendirme standardı olup Test Kalibrasyon hizmeti veren mobil veya sabit Laboratuvarların Kalite Yönetim Sistemi ve akreditasyon şartlarını açıklayan bir standarttır.

ISO 17025 standardı genel olarak; Laboratuvarın Kalite Yönetim Sistemi + Laboratuvar Teknik Şartları kapsayan bir standarttır. 

ISO 17025 Laboratuvar Akreditasyon Belgesi Sertifikası Nedir? 

ISO 17025 Akreditasyon Belgesi herhangi bir iso belgesi Sertifikası gibi değildir.

ISO 17025 standardına uygun bir Kalite Yönetim Sistemi kuran ve Teknik Şartları karşılayan uygulayan deney test veya kalibrasyon laboratuvarlarının TÜRKAK  veya diğer Uluslararası akreditasyon kurumlarının denetimlerinden geçerek Akreditasyon Yetkisi alırlar. Bu aldıkları Yetkiye ISO 17025 Akreditasyon belgesi de denir.

ISO 17025, bir laboratuvarın spesifik testleri gerçekleştirme konusunda yetkin olduğunun tanınması için karşılaması gereken genel gereklilikleri açıklayan uluslararası bir standarttır. ISO 17025; Laboratuvar akreditasyonu gönüllülük esasına dayanır. Yetkinlik, tarafsızlık ve bağımsızlığa odaklıdır. ISO 17025 belgesi Herhangi bir testin ne zaman, nerede ve kim tarafından yapılırsa yapılsın aynı sonucu vermesini sağlamaya yöneliktir. 

Akreditasyon Nedir ?

Akreditasyon: Deney veya Kalibrasyon Laboratuvarlarının yeterliliklerini  ISO 17025 Standardı esas alınarak Yeterlilik ve Sürdürülebilirlik açısından Akreditasyon Kuruluşları tarafından değerlendirilmesi ve onaylanmasına sistemine akreditasyon denir. Akreditasyon Yeterlilik ve sürdürülebilirlik güvencesi olup  bir sertifika değildir.

Akreditasyon Kuruluşu Nedir Hangileridir ? Türkak Nedir ?

Her ülke ulusal ölçekte çalışan akreditasyon kuruluşları oluşturmuştur. Ülkemizdeki akreditasyon kuruluşu TÜRKAK Türk Akreditasyon Kurumudur.

Her ülkenin akreditasyon Kuruluşları birbirlerini karşılıklı tanıma ve aynı sistematik içerisinde hareket etmeleri açısından aynı zamanda kıta akreditasyon dediğimiz yapıya bağlı ve şartlarını uygun çalışmalıdır. TÜRKAK kurumu EA (Avrupa Akreditasyon) üyesidir.

Dünya ölçeğinde bir sürü ülke olduğu için Kıta akreditasyonlarının da bağlı olduğu yer IAF dediğimiz Uluslararası Akreditasyon formuna bağlı çalışırlar. Bir ülkenin akreditasyon kuruluşu aynı zamanda IAF Üyesidir ve karşılıklı tanınma anlaşmaları gereği diğer ülkelerin akreditasyon kuruluşlarını tanımak aynı zamanda akreditasyon kuruluşlarının akredite ettiği kurumları tanımak zorundadırlar.

TÜRKAK : Türk akreditasyon kurumu 
DAR : Alman akreditasyon kurumu 
UKAS : İngiliz kraliyet akreditasyon kurumu 
SİNCERT : İtalyan akreditasyon kurumu 
RVA : Hollanda akreditasyon kurumu

HIZLI BİLGİLENDİRME FORMU